top of page

Durağan ve hareketli görüntü arasında işler üreten bir sanatçı olan Volkan Kızıltunç 1976’da Ankara’da doğmuştur ve halen İstanbul’da yaşamaktadır. İstanbul Üniversitesi’nde Arkeoloji okumasının ardından lisans ve yüksek lisans eğitimini aldığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde halen sanatta yeterlik eğitimi almakta olan sanatçı aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Kızıltunç 2015-2017 yılları arasında faaliyet gösteren TOZ Artist Run Space’in ortak kurucularından olup halen faaliyet gösteren NOKS Art Space’in ortak kurucusu ve yürütücüsüdür.  

 

Sanatçı 2013 yılında Viyana ESSL Çağdaş Sanat Müzesi’nin düzenlediği ESSL CEE Art Award, Doğu ve Güneydoğu Avrupa Sanat Ödülü ile Vienna Insurance Group Özel Sergi Daveti Ödülünü, 2015 yılında ise Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülünü kazanmıştır. 2019 yılında SAHA Derneğinin sponsorluğu ile ISCP (International Studio & Curatorial Program) New York Misafir Sanatçı Programına Türkiye’den katılan sanatçı olarak seçilmiştir. 2015-2016 yılları arasında İstanbul Photobook Festivalin genel koordinatörlüğünü de yürütmüş olan Kızıltunç 2022 yılında SAHA Derneğinin sponsorluğu ile Sonder isimli ilk sanatçı kitabını yayınlamıştır.

 
Eserleri The Israel Museum, İsrail ve Elgiz Müzesi, İstanbul gibi birçok müzenin daimi koleksiyonunun yanında bir çok özel koleksiyonda yer alan Kızıltunç’un çalışmaları Elgiz Müzesi, İstanbul Modern, Sinop Bienali, Graeter Taipei Bianeli, TORUN Museum of Contemporary Art, Antwerp MAS Müzesi, TRAFO Center of Contemporary Art Szczecin, Detroit Center of Contemporary Photography, Passau Museum of Modern Art, Viyana ESSL Contemporary Art Museum, Teleglion Foundation of Arts ve Kunsthalle Bremerhaven gibi bir çok ulusal ve uluslararası kurumsal sanat merkezinde sergilenmiştir.
bottom of page