top of page

KERNEL PANIC

 

 Burak Dikilitaş & Cenkhan Aksoy

  

 15 Eylül - 6 Ekim 2019


Kernel Panik, Cenkhan Aksoy ve Burak Dikilitaş tarafından ortak bir düşünce ve çalışma pratiği esas alınarak hazırlanan, dijital hata, kafa karışıklığı ve sekteye uğrama (failure) gibi kavramları ele alan Kadıköy'deki NOKS mekanına özgü tasarlanmış deneysel bir mekan müdahalesidir.

Kernel Panik aynı zamanda bilgisayar terminolojisi içinde, işletim sisteminin çekirdeği tarafından uygulanan bir güvenlik önleminin adıdır. Bu önlem, sistemin çalışmaya devam edemeyeceği ya da büyük veri kaybına sebep olabilecek içsel, yıkıcı bir hata farkedildiğinde işleme konulur. Kernel Panik esnasında, yanlış bir biçimde çalışan komut dizisi, donanımsal olarak sistemi bir tür sonsuz döngüye sokar ve sistemin üstesinden gelemeyeceği şekilde fazla yüklenmesine sebep olur. Bu durum ise aşırı hızlanan günümüz yaşam pratiğinde insanın vaziyetiyle benzerlik gösterir. Geçici veya kalıcı olarak sistemi kapatmak şeklinde basitleştirilebilecek Kernel Panik mekanizması, aşırı yüklenmiş donanımları korur ve onların düzgün bir biçimde işlemesini sağlar. Günümüz insanı, yaşamsal pratik ya da sistem içinde de farklı katmanlarda bedensel ya da zihinsel fazla yüklenmeye karşı güvenlik mekanizmaları bulunur.

Sergiyi oluşturan iki sanatçının pratiği de aynı şekilde kernel panik anından alınmış zamansal kesitin iki farklı yüzü gibidir. Cenkhan'ın harekete dayalı resimsel yaklaşımı karşısında Burak görüntü yöntemlerini kullanarak zaman-mekan koşullarıyla oynamaya odaklanır. Ortak fakat bir o kadar da farklı iki pratiğin kesişiminden oluşan bu müdahale, Kernel Panik anının mekansal bir izdüşümünü oluşturmaya çalışır.

"KERNEL PANİK" sergisi 15 Eylül - 6 Ekim 2019 tarihleri arasında NOKS Bağımsız Sanat Alanında izlenebilir.

Burak Dikilitaş

1988 yılında doğan İzmir'li sanatçı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü'nde ve Rotterdam Willem de Kooning Academie Otonom Sanat Bölümü'nde bir yıl olmak üzere lisans eğitimini tamamladı. Eğitiminin ardından İzmir’e yerleşti ve bu kentte bir çok sanat faaliyetinde çalıştı, üretti ve ortaklıklar kurdu. Eğitim süreci içinde 2015 yılında gerçekleşen Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü’nde sergileme ve yine aynı yıl TÜYAP No.8 ödülünü aldı. Katıldığı sergiler arasında ‘İzmir’de Yaşıyor ve Üretiyor: Kent Müellifleri’ (Studio-X, 2018), ‘Darağaç | Bu Arada’ (1519. Sk., Alsancak, 2016), ‘Detay’ (BLOK Art Space, 2016), ‘Kaynak Olarak Ütopya’ (Elgiz Müzesi, 2019) bulunmaktadır. İstanbul'da yaşayan ve çalışan sanatçı Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı'nda ‘Siber Kültürel Bağlamda Deneysel Fotoğraf‘ yüksek lisans tezini yazmakta ve Sabancı Üniversitesi VAVCD programında tezsiz yüksek lisansına devam etmektedir.

Cenkhan Aksoy

1990 yılında İzmir'de doğdu. 2016 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. 2017 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı'nda yüksek lisansına başladı. 2000 Sonrası Türkiye Güncel Sanatında Kolektif Üretim Pratikleri hakkında yüksek lisans tezine devam eden Cenkhan, İzmir'de ‘Galeri A’ (2019) ve Ankara'da ‘torun’ (2013) olmak üzere kişisel sergiler yaptı ve bu süreçte çeşitli karma sergilede bulundu. Cenkhan aynı zamanda 2016’dan beri gerçekleştirilen Darağaç projesinin kurucu üyesidir ve kolektifin içinde aktif olarak yer almaktadır. Darağaç'taki atölyesinde şahsi geçmişine yönelik jestüel ve art-brut tarzında üretimine ve sanatsal araştırmalarına devam etmektedir. 

bottom of page